رفتن به مطلب

پست های پیشنهاد شده

• مدیر کل

اگر از نرم افزارهایی نظیر Rufus برای انتقال ویندوز به حافظه فلش استفاده کرده باشید، ممکنه برای شما هم اتفاق افتاده باشه که این نرم افزار پارتیشن دیگه ای از روی فلش ایجاد کرده باشه که حتی پس از فرمت کردن فلش هم این مشکل حل نشه. در این پست قصد دارم روشی رو به شما آموزش بدم که به واسطه اون می تونید این مشکل رو حل کنید.

چرا پارتیشن دیگه ای از روی فلش ایجاد میشه؟

زمانی که شما از فرمت UEFI/GPT در نرم افزار Rufus برای بوتیبل کردن ویندوز استفاده می کنید، این نرم افزار، حافظه فلش شما رو به دو پارتیشن تقسیم میکنه. پارتیشن دومی که ایجاد میشه تحت عنوان "EFI" شناخته میشه که معمولاً 2 الی 3 مگابایت حجم داره. اگه شما بخواید حافظه فلش شما بصورت عادی نمایش داده بشه، با حذف پارتیشن ایجاد شده این امکان برای شما وجود نداره!

Disk-manager-in-Windows-8-showing-EFI-and-other-partitions.png

بدتر از همه اینکه ویندوزهای دیگه ای مثل ویندوز 8 تنها قادر به شناسایی پارتیشن EFI هستش و یعنی اینکه اگر در ویندوز 10 فایلی رو در پارتیشن معمولی خودتون کپی کنید و در ویندوز 8 بخواید ازش استفاده کنید، تنها یه پارتیشن و اون هم فقط پارتیشن EFI شناسایی میشه و مابقی حجم فلش بعنوان حجم اختصاص داده نشده یا unallocated شناسایی میشه!!!

Windows-8-showing-the-EFI-partition-of-a-USB-flash-drive.png

حتی ابزار پیشرفته ای مثل "Disk Manager" ویندوز هم اگه پارتیشن معمولی رو بخونه امکان ایجاد پارتیشن با حجم باقی مونده رو نخواهید داشت! نه تنها در ویندوز این مشکل را خواهید داشت، بلکه در GNU/Linux هم این مشکل رو خواهد داشت.

اما نگران نباشید، در این پست راه حل رو بهتون آموزش میدیم تا حافظه فلش خودتون رو مجدداً بدست بیارید.

چگونه پارتیشن ایجاد شده از روی فلش رو پاک کنم؟

برای اینکار شما باید یه سری مراحل رو طی کنید تا مجدداً حافظه فلش شما در کامپیوترتون به یه پارتیشن تبدیل کنید. اما توجه داشته باشید که باید این مراحل رو با دقت تمام انجام بدید و اگه مرحله ای رو اشتباه انجام بدید و پارتیشن دیگه ای رو انتخاب بکنید، امکان از دست دادن اطلاعات در پارتیشن وجود داره.

مرحله اول:

بر روی لوگوی ویندوز در نوار ابزار کلیک راست کنید و گزینه Command Prompt (Admin) رو انتخاب بکنید:

2019-07-10_21-32-38.png

اگه این گزینه رو توی منو ندارید نگران نباشید فقط کافیه منوی استارت رو با زدن دکمه ای که در کیبرد با لوگوی ویندوز مشخص شده یا حتی با کلیک کردن روی لوگوی ویندوز در نوار ابزار، منوی استارت رو باز بکنید و عبارت cmd رو تایپ بکنید و گزینه Run as administrator رو بزنید:

2019-07-10_21-35-26.png

اگه از ویندوز 8 استفاده می کنید، منوی استارت رو با زدن دکمه ای که در کیبرد با لوگوی ویندوز مشخص شده یا حتی با کلیک کردن روی لوگوی ویندوز در نوار ابزار، منوی استارت رو باز بکنید و عبارت cmd رو تایپ بکنید و روی گزینه پیدا شده کلیک راست بکنید و گزینه Run as administrator رو بزنید:

Running-cmd-as-the-administrator-in-Windows-8.png

مرحله دوم:

حالا که Command Prompt ویندوز رو با مجوز Admin یا همون بصورت Run as administrator اجرا کردید، عبارت زیر رو تایپ بکنید و Enter بزنید:

diskpart

چند لحظه صبر کنید تا عبارت DISKPART> به شما نمایش داده بشه:

2019-07-10_21-41-37.png

مرحله سوم:

حالا با زدن دستور زیر لیست پارتیشن ها به شما نمایش داده میشه:

list disk

Using-diskpart-for-listing-attached-disc-drives.png

این پارتیشن ها شامل تمامی انواع حافظه ها نظیر USB, IDE, SATA میشه. پس از اینجا به بعد رو باید با دقت انجام بدید و درایوی که مربوط به فلش هستش رو از روی حجم اون مشخص کنید. به خروجی داده شده در Command Prompt با دقت نگاه کنید و درایو مربوط به فلش رر پیدا بکنید. تنها راه پیدا کردنش فقط از روی حجم اون هستش و درایو ها بصورت Disk 0 و Disk 1 و ... مشخص میشن. در اینجا حافظه فلش من "Disk 1" هستش. حالا که درایو فلش رو با بررسی دقیق پیدا کردم، مرحله بعدی رو انجام میدم.

مرحله چهارم:

در این مرحله باید درایو فلش رو با زدن دستور زیر انتخاب بکنم. نام درایو من "Disk 1" هستش و با زدن دستور Select اونو انتخاب میکنم. به این صورت:

select Disk 1

بعد از زدن دستور بالا، پیامی مبنی بر انتخاب شدن درایو به شما نمایش داده میشه.

Using-diskpart-to-select-a-disk.png

مرحله پنجم:

حالا به مرحله حساس حذف پارتیشن میرسیم. حالا که با اطمینان درایو خودتونو انتخاب کردین، دستور زیر رو بزنید:

clean

اگه با زدن این دستور با خطا مواجه شدین تنها کافیه مجدداً این دستور رو بزنید.

Successfully-erasing-the-partition-layout-using-diskpart.png

مرحله ششم:

بعد از اینکه درایو فلش رو کاملاً پاک کردید، لازمه که از همین طریق مجدداً پارتیشنش رو ایجاد بکنید. برای اینکار تنها کافیه دستور زیر رو بزنید:

create partition primary

اگه با موفقیت اینکار انجام بشه، پیام "DiskPart succeeded in creating the specified partition" به شما نمایش داده میشه.

Creating-a-primary-partiton-on-the-USB-flash-drive-using-diskpart.png

مرحله هفتم:

حالا به "My Computer" یا "This PC" وارد بشید و بر روی درایو فلش دوبار کلیک کنید. طبیعتاً باید پیامی مبنی بر فرمت کردن درایو بهتون داده بشه.

Windows-8-asking-for-the-permission-to-format-the-usb-flash-drive-partition-created-using-diskpart.png

با زدن دکمه Format disk، پارتیشن رو یبار فرمت کنید تا حافظه فلش خودتون رو به همون صورت عادی قبل در محیط ویندوز و سایر سیستم عامل ها داشته باشید.

حل مشکل DiskPart has encountered an error: The request could not be performed because of an I/O device error

در صورتی که بعد انجام مراحل بالا با خطای ذکر شده در عنوان مواجه شدین چند روش وجود داره که ممکنه مشکل شما رو حل کنه.

بروزرسانی درایور:

بر روی "This PC" کلیک راست کنید و گزینه "Manage" انتخاب کنید و در صفحه ای که برای شما نمایش داده میشه از منوی سمت چپ گزینه "Device Manager" رو انتخاب کنید.

حالا از لیست منوی "Disk driver" رو باز کرده و روی نام حافظه جانبی که این مشکل رو داره کلیک راست کرده و گزینه "Update Driver Software" رو انتخاب کنید.

در صفحه ای که برای شما نمایش داده میشه گزینه "Search automatically for updated driver software" رو انتخاب کنید. البته در این مرحله باید به اینترنت متصل باشید.

ezgif-3-28655ad9345c.png

اگه آپدیت خودکار کار نکرد، روی نام حافظه جانبی کلیک راست کرده و گزینه "Uninstall" رو انتخاب کنید. بعد حذف درایور، سیستم رو ری استارت کنید.

بعد از ری استارت شدن ویندوز، درایور مجدداً توسط ویندوز شناسایی میشه و حالا باید دستور CHKDSK رو برای حافظه جانبی بزنید. برای اینکار CMD رو در حالت ادمین اجرا کنید. بعد از باز شدن CMD دستور زیر رو بزنید:

chkdsk E: /f /r /x

بجای E در دستور بالا نام درایو حافظه جانبی خودتون رو وارد کنید.

ezgif-3-cc3f1b7cae1c.png

همچنین می تونید از نرم افزارهای مدیریت پارتیشن نظیر EaseUS Partition Master استفاده کنید.

خب این بود آموزش حذف پارتیشن ایجاد شده از روی فلش. امیدوارم این آموزش مفید واقع شده باشه.

موفق باشید.🌹

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
  • 1 ماه قبل...

سلام و درود

بنده چند سالِ پیش با EZB Systems UltraISO ویندوز های خود را روی فلش بوتیبل می کردم و پارتیشن بوت را بصورت سوپر مخفی سیستمی در آورده که در این حالت پارتیشن مخفی توسط Disk Managment و Windows Explorer غیر قابل دسترس بود که یک ویژگی خاص بوده که اگر فلش هم فرمت می شد باز ویندوز در دسترس بود و می شد روی سیستمی از روی همان فلش ویندوز را نصب کرد و از سالم ماندن فایل های بوت خاطر جمع بودم

ولی بعد ها دیگر نتوانستم با همان روش بوتیبل کنم و علتش برای بنده نا معلوم بوده 

البته با لایو بوت وُندر شار این مشکل وجود نداره ولی روی ویندوز ها دیگر این امکان نیست 

اگر میشه راهنمایی کنید !

با تشکر از توجه شما

لینک ارسال
  • مدیر کل

سوالتون رو در تاپیک جدا در بخش مخصوص به اون مطرح کنید.

لینک ارسال
  • 5 ماه قبل...
  • 1 ماه قبل...

سلام من همه این کار هارو انجام دادم ولی الان دیگه کلا فلشو باز نمی کنه اما تو سیستم های دیگه باز میشه  

الان باید چیکار کنم لطفا کمک کنید 

لینک ارسال
  • مدیر کل
8 ساعت قبل، ali0az گفته است:

سلام من همه این کار هارو انجام دادم ولی الان دیگه کلا فلشو باز نمی کنه اما تو سیستم های دیگه باز میشه  

الان باید چیکار کنم لطفا کمک کنید 

اگه مراحل رو درست انجام داده باشید فلش بدون مشکل براتون باز خواهد شد.

لینک ارسال
  • 3 هفته قبل...

بعد از انجام مرحله ی ششم این ارور رو دریافت میکنم:

No usable free extent could be found. It may be that there is insufficient
free space to create a partition at the specified size and offset. Specify
different size and offset values or don't specify either to create the
maximum sized partition. It may be that the disk is partitioned using the MBR disk
partitioning format and the disk contains either 4 primary partitions, (no
more partitions may be created), or 3 primary partitions and one extended
partition, (only logical drives may be created).

دلیلش رو نمیدونم

ممنون میشم راهنمایی کنید

ویرایش شده توسط Ehsan
لینک ارسال
  • مدیر کل
3 ساعت قبل، Ehsan گفته است:

بعد از انجام مرحله ی ششم این ارور رو دریافت میکنم:

maximum sized partition. It may be that the disk is partitioned using the MBR disk

دلیلش رو نمیدونم

ممنون میشم راهنمایی کنید

هر دو پارتیشن رو فرمت کردین؟

لینک ارسال
  • 3 هفته قبل...

عاقا درست شددددددد

سایتتون بی نظیره دمتون گررررررررررررررررررررم مرسیییییییی

لینک ارسال
  • 6 ماه قبل...

سلام مرحله ۵ بعد از زدن clean ارور میده چند بار هم زدم درست نشد لطفا راهنمایی کنید

لینک ارسال
  • مدیر کل
4 ساعت قبل، Iraj گفته است:

سلام مرحله ۵ بعد از زدن clean ارور میده چند بار هم زدم درست نشد لطفا راهنمایی کنید

چه اروری

لینک ارسال
  • 2 هفته قبل...
  • 4 هفته قبل...
در 25 فروردین 1399 در 20:49، Shahryar گفته است:

هر دو پارتیشن رو فرمت کردین؟

با سلام منم بعد از مرحله ششم همین متن مواجع میشم ادامه کار چکار کنم لطفا بیشتر راهنمایی کنید .تشکر

پارتیشن دوم هارد هستش نمیخواهم حذف کنم فقط فلش usb

ویرایش شده توسط salehi
لینک ارسال
  • مدیر کل
در 23 آذر 1399 در 22:49، salehi گفته است:

با سلام منم بعد از مرحله ششم همین متن مواجع میشم ادامه کار چکار کنم لطفا بیشتر راهنمایی کنید .تشکر

پارتیشن دوم هارد هستش نمیخواهم حذف کنم فقط فلش usb

برای حل این مشکل cmd رو در حالت ادمین باز کنید و دستور diskpart و بعد دستور list disk رو بزنید. بهتون لیست پارتیشن ها رو نشون میده و پارتیشنی که مربوط به فلش هستش رو با دستور select disk x بزنید. x همون پارتیشن فلش هستش. حالا باید دستور clean رو بزنید. در مرحله بعدی دستور create partition primary رو وارد کنید. سپس دستور format fs=ntfs quick رو وارد کنید. در نهایت هم دستور assign letter=f رو بدید. البته دقت کنید که f نام پارتیشن هست و نباید در لیست همچین پارتیشنی داشته باشید. اگه داشتید به یه اسم دیگه تغییر بدید. تصویر مراحل انجام شده:

clean.png

لینک ارسال
  • 4 هفته قبل...

مرسی واقعا عالی بود

اینکه بعضی از دوستان این دسته از مشکلات رو برطرف میکنن واقعا جای تقدیر داره چرا که گریبان گیر خیلی از افراد

لینک ارسال
  • 1 ماه قبل...

سلام من میخوام فلش رو از حالت بوتیل با نرم افزار rufus در بیارم ولی چرا خطای پارتیشن بندی میده با این روش شما هم نتونستم کاری کنم و نشد

لینک ارسال
  • مدیر کل
در 16 اسفند 1399 در 10:54، alihunter گفته است:

سلام من میخوام فلش رو از حالت بوتیل با نرم افزار rufus در بیارم ولی چرا خطای پارتیشن بندی میده با این روش شما هم نتونستم کاری کنم و نشد

اول فرمت کنید بعد همین روش ها رو انجام بدید درست میشه!

لینک ارسال
  • 2 ماه قبل...

وقتی میخوام پارتیشن رو حذف کنمن این ارور میاد 

"

DiskPart has encountered an error: The request could not be performed because of an I/O device error.
See the System Event Log for more information.

"

لینک ارسال
  • مدیر کل
5 ساعت قبل، mrminabi گفته است:

وقتی میخوام پارتیشن رو حذف کنمن این ارور میاد 

"

DiskPart has encountered an error: The request could not be performed because of an I/O device error.
See the System Event Log for more information.

"

کد زیر رو در cmd بزنید:

chkdsk E: /f /r /x

عبارت E: همون نام پارتیشن هست. اونو به پارتیشن خودتون تغییر بدید.

لینک ارسال
  • 2 هفته قبل...
در ۱۳۹۸/۴/۱۹ در 22:00، Shahryar گفته است:

اگر از نرم افزارهایی نظیر Rufus برای انتقال ویندوز به حافظه فلش استفاده کرده باشید، ممکنه برای شما هم اتفاق افتاده باشه که این نرم افزار پارتیشن دیگه ای از روی فلش ایجاد کرده باشه که حتی پس از فرمت کردن فلش هم این مشکل حل نشه. در این پست قصد دارم روشی رو به شما آموزش بدم که به واسطه اون می تونید این مشکل رو حل کنید.

چرا پارتیشن دیگه ای از روی فلش ایجاد میشه؟

زمانی که شما از فرمت UEFI/GPT در نرم افزار Rufus برای بوتیبل کردن ویندوز استفاده می کنید، این نرم افزار، حافظه فلش شما رو به دو پارتیشن تقسیم میکنه. پارتیشن دومی که ایجاد میشه تحت عنوان "EFI" شناخته میشه که معمولاً 2 الی 3 مگابایت حجم داره. اگه شما بخواید حافظه فلش شما بصورت عادی نمایش داده بشه، با حذف پارتیشن ایجاد شده این امکان برای شما وجود نداره!

Disk-manager-in-Windows-8-showing-EFI-and-other-partitions.png

بدتر از همه اینکه ویندوزهای دیگه ای مثل ویندوز 8 تنها قادر به شناسایی پارتیشن EFI هستش و یعنی اینکه اگر در ویندوز 10 فایلی رو در پارتیشن معمولی خودتون کپی کنید و در ویندوز 8 بخواید ازش استفاده کنید، تنها یه پارتیشن و اون هم فقط پارتیشن EFI شناسایی میشه و مابقی حجم فلش بعنوان حجم اختصاص داده نشده یا unallocated شناسایی میشه!!!

Windows-8-showing-the-EFI-partition-of-a-USB-flash-drive.png

حتی ابزار پیشرفته ای مثل "Disk Manager" ویندوز هم اگه پارتیشن معمولی رو بخونه امکان ایجاد پارتیشن با حجم باقی مونده رو نخواهید داشت! نه تنها در ویندوز این مشکل را خواهید داشت، بلکه در GNU/Linux هم این مشکل رو خواهد داشت.

اما نگران نباشید، در این پست راه حل رو بهتون آموزش میدیم تا حافظه فلش خودتون رو مجدداً بدست بیارید.

چگونه پارتیشن ایجاد شده از روی فلش رو پاک کنم؟

برای اینکار شما باید یه سری مراحل رو طی کنید تا مجدداً حافظه فلش شما در کامپیوترتون به یه پارتیشن تبدیل کنید. اما توجه داشته باشید که باید این مراحل رو با دقت تمام انجام بدید و اگه مرحله ای رو اشتباه انجام بدید و پارتیشن دیگه ای رو انتخاب بکنید، امکان از دست دادن اطلاعات در پارتیشن وجود داره.

مرحله اول:

بر روی لوگوی ویندوز در نوار ابزار کلیک راست کنید و گزینه Command Prompt (Admin) رو انتخاب بکنید:

2019-07-10_21-32-38.png

اگه این گزینه رو توی منو ندارید نگران نباشید فقط کافیه منوی استارت رو با زدن دکمه ای که در کیبرد با لوگوی ویندوز مشخص شده یا حتی با کلیک کردن روی لوگوی ویندوز در نوار ابزار، منوی استارت رو باز بکنید و عبارت cmd رو تایپ بکنید و گزینه Run as administrator رو بزنید:

2019-07-10_21-35-26.png

اگه از ویندوز 8 استفاده می کنید، منوی استارت رو با زدن دکمه ای که در کیبرد با لوگوی ویندوز مشخص شده یا حتی با کلیک کردن روی لوگوی ویندوز در نوار ابزار، منوی استارت رو باز بکنید و عبارت cmd رو تایپ بکنید و روی گزینه پیدا شده کلیک راست بکنید و گزینه Run as administrator رو بزنید:

Running-cmd-as-the-administrator-in-Windows-8.png

مرحله دوم:

حالا که Command Prompt ویندوز رو با مجوز Admin یا همون بصورت Run as administrator اجرا کردید، عبارت زیر رو تایپ بکنید و Enter بزنید:

diskpart

diskpart

چند لحظه صبر کنید تا عبارت DISKPART> به شما نمایش داده بشه:

2019-07-10_21-41-37.png

مرحله سوم:

حالا با زدن دستور زیر لیست پارتیشن ها به شما نمایش داده میشه:

list disk

list disk

Using-diskpart-for-listing-attached-disc-drives.png

این پارتیشن ها شامل تمامی انواع حافظه ها نظیر USB, IDE, SATA میشه. پس از اینجا به بعد رو باید با دقت انجام بدید و درایوی که مربوط به فلش هستش رو از روی حجم اون مشخص کنید. به خروجی داده شده در Command Prompt با دقت نگاه کنید و درایو مربوط به فلش رر پیدا بکنید. تنها راه پیدا کردنش فقط از روی حجم اون هستش و درایو ها بصورت Disk 0 و Disk 1 و ... مشخص میشن. در اینجا حافظه فلش من "Disk 1" هستش. حالا که درایو فلش رو با بررسی دقیق پیدا کردم، مرحله بعدی رو انجام میدم.

مرحله چهارم:

در این مرحله باید درایو فلش رو با زدن دستور زیر انتخاب بکنم. نام درایو من "Disk 1" هستش و با زدن دستور Select اونو انتخاب میکنم. به این صورت:

select Disk 1

select Disk 1

بعد از زدن دستور بالا، پیامی مبنی بر انتخاب شدن درایو به شما نمایش داده میشه.

Using-diskpart-to-select-a-disk.png

مرحله پنجم:

حالا به مرحله حساس حذف پارتیشن میرسیم. حالا که با اطمینان درایو خودتونو انتخاب کردین، دستور زیر رو بزنید:

clean

clean

اگه با زدن این دستور با خطا مواجه شدین تنها کافیه مجدداً این دستور رو بزنید.

Successfully-erasing-the-partition-layout-using-diskpart.png

مرحله ششم:

بعد از اینکه درایو فلش رو کاملاً پاک کردید، لازمه که از همین طریق مجدداً پارتیشنش رو ایجاد بکنید. برای اینکار تنها کافیه دستور زیر رو بزنید:

create partition primary

create partition primary

اگه با موفقیت اینکار انجام بشه، پیام "DiskPart succeeded in creating the specified partition" به شما نمایش داده میشه.

Creating-a-primary-partiton-on-the-USB-flash-drive-using-diskpart.png

مرحله هفتم:

حالا به "My Computer" یا "This PC" وارد بشید و بر روی درایو فلش دوبار کلیک کنید. طبیعتاً باید پیامی مبنی بر فرمت کردن درایو بهتون داده بشه.

Windows-8-asking-for-the-permission-to-format-the-usb-flash-drive-partition-created-using-diskpart.png

با زدن دکمه Format disk، پارتیشن رو یبار فرمت کنید تا حافظه فلش خودتون رو به همون صورت عادی قبل در محیط ویندوز و سایر سیستم عامل ها داشته باشید.

خب این بود آموزش حذف پارتیشن ایجاد شده از روی فلش. امیدوارم این آموزش مفید واقع شده باشه.

موفق باشید.🌹

با سلام و وقت بخیر  

من تمام مراحلو کامل انجام دادم و مشکل ایجاد شدن یه پارتیشن جدید حل شد 

اما یه مشکل جدید دارم . وقتی فلش رو به گوشی اندروید وصل میکنم ، اطلاعات فلش نشان داده نمیشه در حالی که قبلا این مشکلو نداشتم 

ممنون میشم راهنمایی کنید

لینک ارسال
  • مدیر کل
3 ساعت قبل، mhmmd گفته است:

با سلام و وقت بخیر  

من تمام مراحلو کامل انجام دادم و مشکل ایجاد شدن یه پارتیشن جدید حل شد 

اما یه مشکل جدید دارم . وقتی فلش رو به گوشی اندروید وصل میکنم ، اطلاعات فلش نشان داده نمیشه در حالی که قبلا این مشکلو نداشتم 

ممنون میشم راهنمایی کنید

درود بر شما

فرمت فلش رو در زمان حذف چی گذاشتین؟ ntfs یا fat32 یا...؟

لینک ارسال
۱ ساعت قبل، Shahryar گفته است:

روی ntfs بذارید رو تست کنید

تست کردم اما درست نشد

لینک ارسال

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...

اطلاعات مهم

با ورود به وب سایت ما، شما ملزم به رعایت شرایط استفاده هستید.